Akademia Techniczno-Humanistyczna

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279349 lub 350
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961
NIP: 547-194-37-84
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Identyfikator:
ATH_Bielsko_Bialakonto bieżące:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
(skrót handlowy
Bank Pekao S.A.)
02 12404142 11110000 48278261

Inne konta:
Studia Podyplomowe
21 12404142 11110010 54573476
Kursy
66 12404142 11110010 54573636
Konferencje
73 12404142 11110010 54572831

info.ath.bielsko.pl
Portal informacyjny Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku-Białej
redaktor naczelny:
Małgorzata Skrzypek
tel. 33 8279372
mskrzypek@ath.bielsko.pl

Jedyna publiczna akademicka uczelnia na Podbeskidziu

WBMiI - mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, informatyka
WIMBiŚ - inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, budownictwo, ochrona środowiska, włókiennictwo
WZiT - zarządzanie, transport, socjologia, analityka i komunikacja w biznesie
WHS - filologia polska, filologia słowiańska, filologia angielska, filologia hiszpańska, pedagogika
WNoZ - pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne

jkrysinski.jpg Prof. dr hab. inż. Jan Krysiński
Na mocy uchwały Senatu ATH z 18 maja 2005r. nadano tytuł Doktora Honoris Causa. Dwukrotnie pełnił funkcje Rektora Politechniki Łódzkiej, wcześniej Dziekan Wydziału Mechanicznego oraz Dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ. Pracę naukową poświęcił min. silnikom turbospalniowym, napędom mikroturbinowym oraz łożyskowaniu gazowemu, wykorzystaniu energii geotermalnej. Autor wielu prac naukowych i popularnonaukowych. Uhonorowany tytułem doktora honoris causa uniwersytetu of Strathclyde w Glasgow i Jean Mulin Lyon 3 oraz Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Petersburgu. Odznaczony wieloma medalami i nagrodami państwowymi i uczelnianymi. W znacznej mierze przyczynił się do usamodzielnienia Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej.
Biografia >
 
awekenman.jpg Prof. dr inż. Albert Weckenmann
Na mocy uchwały Senatu ATH z 27 stycznia 2006r. nadano tytuł Doktora Honoris Causa. Kariera naukowa prof. A. Weckenamnna rozpoczęła się od objęcia stanowiska profesora na Wojskowym Uniwersytecie w Hamburgu. Następnie został kierownikiem Katedry Zarządzania Jakością i Metrologii w Technikach Wytwarzania w University Erlang – Nürnberg. Autor i współautor wielu prac, książek, opracowań monograficznych, publikacji na temat rozwoju nowoczesnych metod i systemów pomiarowych. W Polsce jest stałym członkiem komitetu Naukowego Konferencji „Współrzędnościowa Technika Pomiarowa”, której współorganizatorem jest ATH.
Biografia >
 
jmayer.jpg Prof. dr hab. inż. Józef Mayer
Na mocy uchwały Senatu ATH z 27 stycznia 2006r. nadano tytuł Doktora Honoris Causa. „[…] jest uznanym autorytetem z obszaru chemii radiacyjnej w Polce i poza jej granicami. Wymiernym dowodem tej działalności są nadane Mu doktoraty honorowe University of Strathclyde Glasgow w 1998r. i w 1999r. University of Abertay – Dundee. [...] Za działalność naukową i dydaktyczną Profesor był odznaczony i wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 2002r., Złotym Krzyżem Zasług 1983r., Medalem Komisji Edukacji Narodowej 1996r. [...] Prof. dr hab. J. Mayer, jako rektor Politechniki Łódzkiej, walnie przyczyniła się do przekształcenia Filii PŁ w Bielsku-Białej w samodzielną uczelnię – Akademię Techniczno-Humanistyczną, co miało miejsce w 2001r.” – z laudacji, prof. dr hab. inż. Andrzeja Włochowicza.
Biografia >
 
trakoczy.jpg Ks. Bp Tadeusz Rakoczy
Na mocy uchwały Senatu ATH z 17 kwietnia 2009r. nadano tytuł Doktora Honoris Causa. Profesor ATH dr hab. inż. Ryszard Barcik Rektor Akademii Techniczno-Humanistyczynej w słowie wstępnym w publikacji wydanej na tą okazje min. tak uzasadniał nadanie tytułu: „Zasługi Jego Ekscelencji ks. bp. Tadeusza Rakoczego dla Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej sięgają roku 2000, kiedy prowadzone były intensywne starania bielskiego środowiska akademickiego zmierzającego do utworzenia w Bielsku-Białej pierwszej samodzielnej uczelni publicznej, która nadałaby Bielsku-Białej status miasta akademickiego. Wówczas zdecydowany i wyraźny głos poparcia Jego Ekscelencji ks. bp. Tadeusza Rakoczego znacząco wpłynął na późniejsze decyzje władz państwowych o utworzeniu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej."
Biografia >
 
Prof. dr hab. inż. Jerzy Merkisz
Na mocy uchwały Senatu ATH z 10 maja 2011r. nadano tytuł Doktora Honoris Causa. W sferze zainteresowań naukowych prof. J. Merkisza znajduje się między innymi konstrukcja i eksploatacja silników spalinowych, ekologia transportu, diagnostyka pokładowa, rejestracja kolizji. Za swą pracę został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Osoba prof. J. Merkisza jest dobrze znana bielskiemu środowisku akademickiemu, jest recenzentem wielu prac.
Biografia >
 
Prof. dr hab. inż. Jan Awrejcewicz
Na mocy uchwały Senatu ATH z 10 maja 2011r. nadano tytuł Doktora Honoris Causa. W sferze zainteresowań naukowych prof. J. Merkisza znajduje się między innymi konstrukcja i eksploatacja silników spalinowych, ekologia transportu, diagnostyka pokładowa, rejestracja kolizji. Za swą pracę został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Osoba prof. J. Merkisza jest dobrze znana bielskiemu środowisku akademickiemu, jest recenzentem wielu prac.
Biografia >
 
 
26 maj 2017
Counter-Strike: Global Offensive

W dniach 19-20 maja 2017 r. koło informatyczne Reset w porozumieniu z Samorządem Studenckim oraz Kołem naukowym Test zorganizowało turniej gry Counter-Strike: Global Offensive. Turniej ten był jedną z wielu imprez tegorocznych Juwenaliów Podbeskidzia 2017. W trakcie turnieju zorganizowano również dodatkowe atrakcje m. in. Strefę Gier, pokaz dronów, poduszkowca, a także Strefę Widza, w której na uczestników eventu czekały cenne nagrody. 

Czytaj dalej >
23 maj 2017
Przedstawiciele Fundacji „Dr Clown” w ATH

Dzięki uprzejmości prorektora ds. Studenckich i Kształcenia prof. ATH dr. hab. Czesława Ślusarczyka i prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Humanistyczno-Społecznego dr Justynie Wojciechowskiej w murach Akademii odbyła się niekonwencjonalna prelekcja z udziałem przedstawicieli Fundacja „Dr Clown”. Garderoba prowadzących spotkanie nawiązywała do nazwy organizacji, a właściwie ruchu lekarzy-klaunów któremu patronuje jego pomysłodawca amerykański lekarz, społecznik, aktor Patch Adams.

Czytaj dalej >
19 maj 2017
Siatkarze AZS ATH Bielsko-Biała Wicemistrzami Polski do lat 23

W dniach 28-30.04.2017 roku rozegrano finał rozgrywek o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski do lat 23 w Siatkówce Męskiej. Turniej z udziałem czterech najlepszych drużyn U-23 z Warszawy, Szczecina, Radomia i Bielska-Białej odbył się w Legionowie. W sobotę 29 kwietnia rozegrano półfinały w których Bielsko-Biała pokonało po bardzo zaciętym meczu Warszawę 3-2, a Radom bezproblemowo wygrał z Siatkarzami ze Szczecina 3-0.

Czytaj dalej >
18 maj 2017
A-TECH w czołówce zawodów robotycznych

W ostatnią sobotę, 13 maja, nasi Robotycy Paweł Furdygiel i Piotr Mysiak czyli team A-TECH stawili się na Międzynarodowych Zawodach Robotycznych European Robot Challenge w Opolu. We wspaniałym anturażu Centrum Wystawienniczo-Kongresowego wystawili do konkurencj swoje monstra (i monsterka). 

Czytaj dalej >
17 maj 2017
Koło teatralne zaprasza na spektakl

Studenckie Koło Naukowo-Teatralne "KurtynA" zaprasza na spektakl autorstwa José Watanabe pt. "Antygona". Premiera odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej 18 maja, o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Czytaj dalej >